Uçhisar Coğrafyası

COĞRAFYA VE DOĞA VERİLERİ

Uçhisar volkanik bir tüf platosu üzerinde yer alan tepe ve vadilerden oluşmaktadır. Nevşehir il sınırları içinde yer alan dağlardan Oylu Dağı (1642 m.), Akdere Dağı (1543 m.), Kermil (Gemil) Dağı (1486 m.), Kepez Dağı Uçhisar’dan görülmektedir. Bu dağların tepelerinde bulunan oyuklarda eski dönemlerde yaşam sürüldüğünü gösteren izler bulunmaktadır. Nevşehir ili, İç Anadolu’da Erciyes, Melendiz ve Hasan Dağları gibi eski volkanların kül ve lavlarının birikmesiyle oluşmuş çok geniş bir plato üzerinde yer almaktadır. Uçhisar’da bu coğrafi şekillenme vadilerle ve peribacalarıyla zenginleşmektedir. Beldede Kermil (Gemil), Güvercinlik, Karankemer ve Bağlıdere olmak üzere dört adet vadi bulunmaktadır.

arkakapakici

İKLİM

İç Anadolu iklim kuşağında olan Kapadokya ve Uçhisar’da kara iklimi egemendir. Kışların soğuk ve sert, yazların sıcak ve kurak ge tiği Uçhisar’da ilkbahar ve sonbahar yağışlı geçer. Havzada kuzeyli rüzgarlar hakimdir. Kuzey-batıdan esen karayel ve kuzey-doğudan esen poyraz en yüksek esme sayısına sahiptir. Güneyli rüzgarlar ise (kıble ve lodos) en büyük esme şiddetini gösterirler.

JEOLOJİK OLUŞUM

Uçhisar’ın jeolojik oluşumunu Kapadokya’nın jeolojik oluşumundan ayırmak mümkün değildir. Günümüzden 25 milyon yıl önce Neojen dönemde, magmanın basıncına dayanamayan yerkabuğunun yer yer çatlamasıyla, Anadolu’nun orta yerinde Erciyes (3917 m.), Hasan Dağı (3268 m.), Melendiz (2963 m.) gibi volkan bacaları oluştu. Erciyes ve komşularının etkinlikleri dünyanın ilginç görünümlerinden biri olan Kapadokya’yı yarattı. Günümüzde bölgede görülen yeryüzü biçimlerinin hepsi bu volkanların eseridir. Yörenin coğrafi yapısının mimarları bu volkanlardır. Volkanların püskürttüğü katı ve akıcı maddeler, farklı renklerde, farklı sertlikte bir örtüyle o günkü topoğrafyanın elverişli yerlerinde ve özellikle sığ göllerinde, yatay tabakalar halinde tüm yöreyi kapladı. Çok geçmeden bu yapı rüzgar ve yağmurun da etkisiyle aşınmaya başladı. Peribacaları böyle oluştu. Uçhisar’da
bulunan ve Kapadokya’nın zirvesi olan Uçhisar Kalesi de bu oluşuma en güzel örneklerden biridir. Konumu ve yüksekliği bakımından yamaçların ve peribacalarının başlama noktası, dayanak noktası ve zirve noktasıdır.

BİTKİ ÖRTÜSÜ

Peribacaları, vadileri, freskleriyle ziyaretçilerini büyüleyen Kapadokya’da, rengarenk açan çiçekler de unutulmaz bir tablo oluşturur…

Kapadokya muhteşem bir yapıya sahip. Doğal peribacaları, kaya yapısı ve jeolojik oluşumları büyülü, ama bunların yanında içinde barındırdığı flora ve fauna ile birlikte daha da büyüleyici.

Kapadokya’yı dört mevsim yaşamaksa ayrı bir tat veriyor insana. Kışın karlar altında göreceğiniz peribacalarını, ilkbahar­da çiçek açan ağaçlar arasında, yazın yeşille bütünleşmiş olarak, sonbaharda da dökülen yapraklar içinde görebilirsiniz.

Tüm bu büyüleyici doğanın keşfedilmeyi bekleyen farklı yüzüyse ‘’Kapadokya’nın Görünmeyenleri’’ diye nitelendirebile­ceğimiz bitkilerdir. Kapadokya’da kış mevsiminin ardından ba­harın gelmesiyle birlikte doğa yavaş yavaş dirilmeye başlarken, peribacalarının arasında ve vadilerin içinde rengarenk çiçekler açmaya başlar. Bu bitkilerin içinde endemik olanları da vardır. Özellikle Uçhisar’ın Güvercinlik Vadisi, Gemil Vadisi, Bağlıdere Va­disi ve Karankemer Vadisi’nde birbirinden güzel ve farklı çeşitte bitki mevcuttur. Mayıs ve Ekim ayları arasında çiçekleri açan bit­kilerin bazılarının isimlerini şöyle sıralayabiliriz; Banotu, İt üzü­mü, Bambul otu, Havacivaotu, Tüysüz topuz, Peygamber çiçeği, Geven, Ökseotu, Emzikotu, Çoban çırası, Sığırkuyruğu, Kantaron, Üçgül, Eşek marulu, İmam kavuğu, Boğa dikeni, Yiğir otu, Sarı çiçekli keten, Solucanotu, Sütleğen, Sinirotu, Adaçayı, Tekesakalı, Sığırdili, Dağ sümbülü, Balıcak, Gülhatmi, İğnelik, Kan Damlası, Taç Çiçeği, Çanak çatlatan, Likya zeraventi, Canavarotu…

WhatsApp chat